Alabalık nasıl yapılır? Ali Eren Çiçek’ten alabalık tarifi

Geçmişten günümüze kadar uzanan birçok lezzet bulunmaktadır. Üç tarafı denizlerle kaplı ve akarsu kaynakları bol olan ülkemizde, birbirinden lezzetli balık çeşitleri bulunmaktadır. Balık avlama yasaklarının kaldırılmasıyla da bolluk ve bereketlikte artmıştır. Hem sağlıklı beslenme menüsü arasında yer alır balıklar hem de vitamin ve mineral yönünden oldukça zengindir.

-Tavada alabalık yapımı; ilk öncelikle balıkların sırtında bulunan sert yüzey bir bıçak yardımıyla temizlenir. Daha sonra balığın kılçığı bir tarafta kalacak şekilde iki kısma ayırıyoruz, birbirinde ayırmayarak. Bu işlemde gerçekleştirildikten sonra, balık tuzlanarak ve iki tarafı mısır ununa bulandırılarak, tereyağında bir tava yardımı ile kızartılır. Alabalığın tadı ile, tereyağın tadı birbirini dengeleyerek muhteşem sonuçlar verir. Diyen Ali Eren Çiçek sözüne şu şekilde devam etti.

-Alabalık kızartılırken birçok püf noktası bulunmaktadır diyerek sözlerine şu eklemelerde bulundu;

-Balığın çok kızartılmaması gerektiğini aksi takdirde çok kuru bir balığa dönüşeceğini açıkladı.

-Alabalık sadece tereyağında kızartılmaz, sıvı yağ ile de kızartılabilir. Fakat tereyağın alabalığa verdiği müthiş bir lezzetten dolayı genellikle tereyağında kızartılır. Diyen Ali Eren Çiçek; dilerseniz bu balığın yanında roka salatası veya marul salatası da tüketebilirsiniz. Eklemelerinde bulundu.

-Alabalığın lezzetli olmasını sağlayan bir diğer yöntem ise şu şekildedir diyerek sözlerine devam etti.

-Fırında alabalık yapımında; tepsinin altını domates biber soğan ve sarımsak dilimleriyle zenginleştirip, tuz ve karabiber ile buluşturuyoruz daha sonra alabalığı temizleyip üzerine toz biber(veya domates salçası)ve zeytinyağı ile beraber bir sos hazırlayarak üzerine döküyoruz.Tercih olarak alabalıkların pişmesine yakın üzerinde kaşar da eritilebilir.Kızartma yapmak ve yemek istemeyenler için harikalar yaratan bir diğer pişirme tarifi de bu şekildedir. Diyerek sözlerine devam etti;

-İnsanlar tarafından pek çok şekilde tadılan bir balık türüdür. Herkesin damak tadına hitap eden birçok zengin çeşitleri bulunmaktadır. Pişirme yöntemleri ne olursa olsun hepsinin ayrı bir lezzeti vardır. Sözlerine son eklemeleri şu şekilde yaptı.

-Deniz balıkları mevsiminde tüketilmeli asıl lezzeti bu şekilde alabilir ama alabalık dört mevsim tüketilir diyerek sözlerini sonlandıran Ali Eren Çiçek çok güzel tavsiyelerde bulunmuştur.

Kaynak: https://www.haberturk.com/alabalik-nasil-yapilir-ali-eren-cicek-ten-alabalik-tarifi-3289012

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir