Hakkımızda

ali-cicek

Hikayemiz

Ali Dayı Alabalık


Ali ÇİÇEK (Ali Dayı) 1979 yılında Malatya’nın Sürgü kasabasında baraj yapımında çalışan işçilere ve yoldan geçen kamyon şöförlerine hizmet vermek amacıyla Sürgü çayının kenarına yaptığı havuzda alabalık yetiştirerek hizmet vermeye başladı. Yetiştirdiği alabalıkları yine çay kenarında kurduğu küçük bir hayma içerisinde alabalık ızgara ve ekmek arası alabalık satışıyla lezzet serüvenini başlatan Ali Dayı, doğayla iç içe bir ortamda organik olarak ürettiği alabalıkların lezzetine olan talebin artmasıyla birlikte tesislerini büyütüp büyük bir alabalık üretim çiftliğine dönüştürmüştür.Alçak gönüllüğüyle mütevazi kişiliği ile de ün yapan ve bunu sonraki kuşaklara miras olarak bırakan Ali dayı

2011 yılında vefat etmiştir ikinci kuşak temsilcileri, babalarından öğrendikleri ‘müşteri değil misafir’ prensibiyle işlerini özen, saygı ve özveriyle devam ettirerek Ali Dayı Alabalıklarını Ulusal bir marka yapma yolunda emin adımlarla ilerliyorlar. Malatya, Gaziantep, Adıyaman ve Mersin’de hizmet veren Ali Dayı şubelerine alabalıklar Sürgüdeki tesislerden özel soğutucu araçlarla günlük transfer yapılmaktadır.
Sürgü çayı kenarında 20 dönüm arazi üzerine kurulu Ali Dayı Alabalık tesislerinde yıllık ortalama 270 ton alabalık üretilmektedir. Tamamen doğal bir ortamda yine doğal yöntemlerle üretilen balıkların satışı yalnızca Ali Dayı şubelerinden yapılmaktadır. Ali Dayı ayrıca patentini aldığı ‘Alabalık Pizza’ ile alabalık lezzetine inovatif bir yapı kazandırmıştır.

Türkiye’de alabalığın seçilmiş en iyi adresi olan Ali Dayı Alabalık, doğa dostu konseptiyle, Özenli hizmet, güler yüzlü servis ve doğal ürünleriyle tadına doyulmaz bir alabalık lezzeti sunuyor.

Mutlu Müşteriler

BİZİM İÇİN NE DEDİLER

YOUTUBE KANALIMIZ

Youtube kanalımıza abone olun bizlerden haberdar olun… Lezzetlerimizin takipçisi olun.

Abone ol